Aranżacje nowoczesnych łazienek

Aranżacje nowoczesnych łazienek są lekkie, jasne i pełne naturalnego światła. Taka estetyka na pierwszy rzut wydaje się łatwa do osiągnięcia, jednak w praktyce zaprojektowanie nowoczesnego wnętrza wymaga dużego wyczucia i znajomości przynajmniej podstawowych założeń stylu.

Najważniejsze elementy stylu nowoczesnego

Nowoczesność we wnętrzach oznacza przede wszystkim prostotę. Nie ma tu miejsca na liczne ozdobniki czy bogato dekorowane fronty. W cenie jest minimalizm i podstawowe formy geometryczne. Meble z nowoczesnej łazience przyjmują w związku z tym formę nieskomplikowanych brył, których linia nie jest zaburzona nawet odstającymi uchwytami – często stosuje się rozwiązania pozbawionego tego elementu.

Minimalizm jest wskazany również w doborze barw. Początki tego, co dziś uznajemy za styl nowoczesny to przede wszystkim wnętrza skąpane w bieli i odcieniach szarości. Odważniejsze aranżacje „klasycznej nowoczesności” wykorzystywały również czerń. Trendy jednak nieustannie ewoluują i dziś w nowoczesnych wnętrzach śmiało można stosować bardziej urozmaiconą paletę. Kolory najczęściej są jasne, a biel nadal jest w cenie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ożywić przestrzeń wyrazistymi dodatkami.

Ważnym elementem nowoczesnej łazienki jest także przestrzeń. Styl ten jest najlepszym wyborem w przypadku wnętrz o większym metrażu, z dużą ilością naturalnego światła. Niemniej, miłośnicy nowoczesności dysponujący mniejszymi pomieszczeniami, również mogą stworzyć iluzję przestrzenności. Pomoże w tym obszerne lustro, biel oraz kompaktowe, praktyczne meble.

Podłoga i ściany

Częstym widokiem w nowoczesnych łazienkach są płytki. Jeżeli wnętrze jest urządzane zgodnie z wymogami minimalizmu, mają one kolor biały lub szary w różnych odcieniach. Zdarzają się również kontrastowe połączenia płytek białych i czarnych.

Jeżeli jednak chcemy wprowadzić do łazienki nieco więcej różnorodności, możemy sięgnąć po jedno z wielu modnych rozwiązań, takich jak płytki drewnopodobne. Nie są one w stanie oddać uroku prawdziwego drewna, jednak potrafią wprowadzić do aranżacji wiele ciepła. Jeżeli budżet na to pozwala, można się również pokusić o udekorowanie ścian naturalnym drewnem. W tej roli najlepiej sprawdzają się egzotyczne gatunki o wysokiej odporności na wilgoć.

Innym popularnym wyborem są płytki gresowe oraz cementowe, które stosuje się zarówno na ścianach, jak i podłodze. Miłośnikom surowych dodatków przypadnie do gustu także cegła oraz naturalny kamień. Granit lub marmur pięknie prezentują się na ścianach i podłodze, a także w formie blatu.

Planując wykończenie ścian warto wziąć pod uwagę opcję wydzielenia stref użytkowych. Praktycznym i atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem jest wykorzystanie różnych materiałów np. w okolicy prysznica oraz tzw. strefie przygotowania, w której znajduje się łazienka z lustrem. Jeśli pomieszczenie jest duże, warto pomyśleć również o wyodrębnieniu strefy wypoczynkowej.

Meble i urządzenia sanitarne

Częstym elementem nowoczesnych łazienek są minimalistyczne urządzenia sanitarne. Podobnie, jak meble, przyjmują one formę prostych brył – najczęściej prostokątnych lub kwadratowych. Miłośnicy nowoczesności szczególnie upodobali sobie umywalki nablatowe o cienkich ścianach wykonywane z odpornych kompozytów. Taka misa nie tylko oryginalnie się prezentuje, ale pozwala też na praktyczne zagospodarowanie przestrzeni – podczas codziennej higieny lub zabiegów pielęgnacyjnych wszystkie niezbędne przedmioty można ułożyć na blacie wokół umywalki. Pod nią natomiast może znaleźć się pojemna szafka, umożliwiająca wygodne przechowywanie często wykorzystywanych środków i podstawowego wyposażenia.

Meble w nowoczesnym wnętrzu mogą mieć barwę białą lub prezentować odcienie szarości. Modnym rozwiązaniem jest również drewno. O ile budżet na to pozwala, warto zlecić wykonanie szafek do łazienki na wymiar. Wówczas możliwe będzie optymalne wykorzystanie każdego centymetra i uzyskanie większej ilości wolnej przestrzeni – tak ważnej dla stylu nowoczesnego.
Pobierz katalog produktów
  POBIERZ
Wielkość 11 MB, format PDF