Podstawowe zasady przy projektowaniu funkcjonalnej łazienki

Najnowsze trendy w aranżacji łazienek coraz bardziej zbliżają to pomieszczenie do innych domowych wnętrz. Nie jest to już miejsce służące wyłącznie utrzymywaniu higieny i wykonywaniu czynności fizjologicznych, ale również przestrzeń do wypoczynku. W jaki sposób zaprojektować łazienkę, aby służyła ona wygodzie, ale również wzorowo realizowała swoje podstawowe zadania?

WC i łazienka – razem czy osobno?

Projektując łazienkę w nowym mieszkaniu warto wziąć pod uwagę scenariusz, w którym oddzielamy pomieszczenie zawierające muszlę klozetową od łazienki z prysznicem i/lub wanną. Wówczas nawet długa, relaksacyjna kąpiel nie będzie kolidowała z potrzebami innych domowników.

Ubikacja zawierająca muszlę klozetową nie musi zajmować wiele przestrzeni. Do wygodnego korzystania z wystarczy już 1,5 m2. Wówczas łazienka bez WC również nie musi być duża jednak dobrze, by miała przynajmniej 4 m2 – taka przestrzeń wystarczy, by zagwarantować komfort użytkowania prysznica, wanny czy umywalki. Natomiast jeśli zdecydujemy się na klasyczne połączenie funkcji łazienki i WC, warto wygospodarować na takie pomieszczenie przynajmniej 5 m2.

Umywalka, prysznic, pralka i inne urządzenia

Funkcjonalność łazienki w największym stopniu zależy od doboru i ustawienia podstawowych urządzeń sanitarnych. O czym należy pamiętać podczas planowania ich układu?

  • Umywalka – wygodna umywalka to taka o szerokości przynajmniej 45 cm. Warto też zwrócić uwagę na głębokość. Dobrze by miała ona przynajmniej 40 cm. Korzystanie z umywalki będzie w pełni komfortowe wtedy, gdy zadbamy o przestrzeń przed nią. Nawet w małej łazience warto wygospodarować około 70-80 cm wolnego miejsca przed umywalką.
  • Kabina prysznicowa – wiele osób decyduje się na to, by zastąpić nią wannę. Najmniejsze modele dostępne w sprzedaży mają około 70 cm x 70 cm, dzięki czemu można je zmieścić nawet w niewielkim pomieszczeniu. Jeśli jednak metraż nie stanowi problemu, warto zdecydować się na kabinę o szerokości i długości przynajmniej 90 cm, aby kąpiel była bardziej komfortowa. Przed kabiną powinno być też nieco wolnego miejsca, co pozwoli na bezproblemowe wchodzenie i wychodzenie. Najlepiej zostawić przynajmniej 90-100 cm.
  • Wanna – zazwyczaj ma około 70-80 cm szerokości i do 180 cm długości. Jeśli rozmiar łazienki nie pozwala na wstawienie klasycznej wanny, możemy zdecydować się na model narożnikowy. Mimo że wygląda niepozornie, oferuje równie dużą pojemność, jak tradycyjne rozwiązanie, pozwalając zarówno na wygodną kąpiel, jak i błogi relaks. Dla zaoszczędzenia dodatkowych centymetrów w niewielkim pomieszczeniu warto wybrać model wanny z wąskimi rantami.
W większych łazienkach można dodatkowo pokusić się o kilka rozwiązań sprzyjających maksymalizacji komfortu. Na przykład interesującą alternatywą dla klasycznej umywalki są szerokie modele rynnowe, które mogą być jednocześnie użytkowane przez dwie osoby. Częstym wyborem właścicieli dużych łazienek są też dwie obszerne umywalki nablatowe. Warto również przemyśleć oddzielenie strefy kąpielowej od obszaru, w którym znajduje się WC za pomocą ścianki lub parawanu.

Okno w łazience

Jeżeli zastanawiamy się, które z domowych pomieszczeń nie potrzebuje dostępu do okna, zwykle wybór pada na łazienkę – wydaje się, że naturalne światło nie jest nam w tym miejscu szczególnie potrzebne, a do tego przyda się maksimum intymności. Niestety takie rozwiązanie ma też wiele wad. Dlaczego więc na okno w łazience warto się zdecydować?

Dostęp do okna to przede wszystkim możliwość solidnego przewietrzenia wnętrza, co jest niezbędne dla utrzymania poziomu wilgoci na nieszkodliwym, niskim poziomie. Okno pozwala też na wpuszczenie do wnętrza światła słonecznego, a promienie UV sprzyjają likwidowaniu niepożądanych mikrobów. Problem z intymnością można natomiast łatwo rozwiązać za pomocą rolety. Warto jednak przy tym pamiętać, by nie montować w łazience modelu zamkniętego w ramce. Zabudowana roleta oznacza niepotrzebne dodatkowe szczeliny, w którym może rozwijać się grzyb i pleśń.
Pobierz katalog produktów
  POBIERZ
Wielkość 11 MB, format PDF