Jak wybrać szafkę łazienkową

Zarówno o funkcjonalności, jak i estetyce łazienki decydują nie tylko urządzenia sanitarne, ale również szafki. Nie oznacza to jednak, że meble tego rodzaju powinny być wybierane w pierwszej kolejności. Szafka musi być przede wszystkim dobrze dopasowana do umywalki, wanny i prysznica, by stanowiła wygodne uzupełnienie i pozwalała na zorganizowanie łazienkowych przyborów oraz środków higieny.

Na jakie aspekty praktyczne i wizualne należy zwrócić uwagę, wybierając szafki łazienkowe?

Drewniane szafki łazienkowe do klasycznego wnętrza

Gdy wiemy już, że chcemy np. umywalkę nablatową lub podblatową, możemy przystąpić do rozważań na temat szafek łazienkowych. W klasycznym wnętrzu szczególnie urokliwie prezentują się meble drewniane – dotyczy to nie tylko pokoju dziennego czy sypialni, ale również łazienek.

Warto zwrócić uwagę, że coraz częściej łazienki projektowane są właśnie w taki sposób, by przypominały aranżacje innych pomieszczeń domowych. Nierzadko nabierają wręcz salonowego charakteru. Meble drewniane lub drewnopodobne pokryte lakierem podkreślającym ich naturalny urok zaprezentują się wyjątkowo urokliwie. W większych pomieszczeniach można pokusić się o ciemniejsze odcienie drewna, natomiast w niewielkich łazienkach zdecydowanie korzystniej zaprezentuje się jasne meble. Warto dodać, że drewno w łazience pięknie komponuje się z bielą urządzeń sanitarnych i ścianami w tym samym kolorze.

Meble w minimalistycznym wystroju

Białe mogą być również same meble – jeżeli od klasyki wolimy nowoczesny minimalizm. Decydując się na ten styl należy pamiętać o zachowaniu estetycznego reżimu. Minimalistyczne wnętrza prezentują się pięknie tylko wtedy, gdy pozbawione są licznych dodatków i przypadkowych elementów zaburzających kompozycję. To oznacza również brak dużej ilości kosmetyków czy środków czystości ustawionych na blatach i półkach.

Z drugiej strony należy pamiętać, że aranżacja w tym stylu nie może być też przesadnie sterylna. Nowsze wydania minimalizmu wręcz śmiało sięgają po kolor, rezygnując z monochromatyczności. Można się więc pokusić o „ożywienie” łazienki i zrównoważenie białego wyposażenia barwną ścianą czy ozdobnym printem.

Warto również pamiętać, że minimalizm stawia na proste geometryczne formy. W związku z tym szafki łazienkowe w takim wnętrzu są często pozbawione tradycyjnych uchwytów. W minimalistycznej łazience szafki muszą być też dojść pojemne, by pomieściły wszystkie wykorzystywane preparaty, ręczniki czy akcesoria i pozwalały tym samym na zachowanie estetycznej spójności. Pomogą w tym praktyczne szuflady i schowki.

Czy szafki łazienkowe na pewno są odporne na wilgoć?

Wydaje się oczywiste, że szafki do łazienki powinny dobrze znosić częsty kontakt z parą wodną, jednak wielu kupujących pomija ten fakt podczas wybierania wyposażenia, prawdopodobnie uznając, że wszystkie dostępne w salonach meble są odpowiednio przygotowane. Niestety nie każdy producent zabezpiecza szafki i inne elementy wyposażenia z równą starannością. Wysokiej jakości meble chronione są lakierem poliuretanowym. W kontekście odporności szafek warto zwrócić też uwagę na precyzję wykonania obrzeży oraz na to, czy materiał, z którego wykonano zawiasy, prowadnice i uchwyty jest odporny na korozję. Niedopatrzenia producentów zdarzają się zwłaszcza w przypadku tańszych zestawów.

Jakie meble do małej łazienki?

Nie każda łazienka pozwala na śmiałe podążanie za kreatywnymi pomysłami – często ważniejsze jest funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni i połączenie tej praktyczności z miłą dla oka estetyką. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich łazienek. W tego rodzaju wnętrzach doskonale sprawdzają się szafki wiszące. Można je rozlokować na wiele wygodnych sposobów – na przykład ponad umywalką czy muszlą klozetową.

Chętnie wybieranym rozwiązaniem przez właścicieli niewielkich przestrzeni łazienkowych są też szafki połączone z umywalką lub – w modniejszym wydaniu – umywalka postawiona na blacie. Przy takim układzie użytkownicy dostają do dyspozycji dużą ilość miejsca zarówno w samych szafkach, jak i na blacie, na którym można ustawić najczęściej używane kosmetyki.

Niewielkie wnętrze determinuje także wybór barw. Aby łazienka nie sprawiała wrażenia zbyt ciasnej, najlepiej postawić na meble w jasnych kolorach. Dzięki temu przestrzeń zostanie optycznie powiększona i rozświetlona.
Pobierz katalog produktów
  POBIERZ
Wielkość 11 MB, format PDF